Het gaat dan om twee dingen:
1 Uit zichzelf zijn ledjes niet wit. Ze waren er jarenlang alleen maar in rood of later ook geel. Net als tl lampen moeten ze met fluoriserende stoffen aan een juiste kleur geholpen worden.
2 In de praktijk zijn zwakke witte ledjes niet duur meer, maar sterke wel. Laat dat nu net zijn wat we zoeken: heel felle witte led lampjes voor de koplamp.
De techniek gaat snel. Wie had een paar jaar geleden gedacht dat er ooit led koplampen zouden komen die zowat net zo fel zijn als halogeen lampen? Toch is dat nu zo (ze zijn bijna net zo fel). Naar ik begrijp is het probleem nu nog vooral dat de beschikbare led's niet optimaal zijn voor de bij het fietsen gebruikelijke vermogens en spanning, en vanwege verouderde Duitse wetgeving niet geoptimaliseerd kunnen worden. Omdat led verlichting in principe efficienter is, mogen we verwachten dat er binnen enkele jaren led koplampen zullen zijn die op de huidige (naaf) dynamo's een keer of drie zoveel licht gaan geven. Dat is geen slecht perspectief, ook al duurt het nog even.
Wim