Additionally, paste this code immediately after the opening tag: GoPro / smartphone/ anders? - welke fotospullen heb jij bij? - Forum Wereldfietser

GoPro / smartphone/ anders? - welke fotospullen heb jij bij?

Wat gebruiken jullie om alle mooie plekken vast te leggen? Zelf heb ik best wel een hekel aan onnodig stoppen en dan maak je dus eigenlijk te weinig foto's. Ik wil dat een beetje ondervangen door bijvoorbeeld een GoPro (of zoiets) op de fiets te monteren en dan af en toe aan te zetten. Maar ja of dat nu dé oplossing is?

Ben benieuwd hoe jullie dit aanpakken. Ik kan overigens echt wel eens een keer stoppen hoor maar niet aan de lopende band.

Hebben jullie dan ook een selfiestick (bestaan die nog?) of tripod bij?

Vorige reis deed ik alle foto's met de smartphone maken, toen gebruikte ik de smartphone ook als GPS dus dan pak je die ook minder snel dan nu. Ben dus ook nog niet helemaal zeker, maar wil vooral mooie foto's kunnen maken.
M'n smartphone zit binnen handbereik op m'n stuur en dient bij mij ook voor de foto's. Video's doe ik niet aan, en allerlei ondersteunende apparatuur hoeft dus ook niet mee.

Ik merk dat ik de laatste jaren steeds minder fotografeer eigenlijk, heel veel dingen onderweg zijn met drie trefwoorden al prima online te vinden nadat ze gefotografeerd zijn door mensen die er al eerder zijn geweest en wel talent voor fotografie hebben (-: Zelf steeds minder de behoefte om het vast te gaan leggen. Publiceren op social media, blogs of website deed ik toch al niet. Lekker rustig, lijkt wel vakantie ;)

Al vind ik wildkampeerplekken vaak wel leuk om even op de foto te zetten als het een beetje een leuk plekje is.
Smartphone.

Soms stop ik voor een foto, meestal fotografeer ik al rijdend.

Voor de selfies gebruik ik tegenwoordig de Puck Pieterse-techniek: neem de (goede) camera aan de achterkant van de telefoon, zoom uit, richt m op jezelf en druk af met dat knopje op de zijkant van je telefoon.
Vergeet GoPro, is niet meer van deze tijd :wink: Is inmiddels ingehaald door DJI en Insta360 op alle fronten.
Ik gebruik tegenwoordig de DJI Action 5 Pro als actioncam. Daarnaast nog een Insta360 360 graden camera (X2) en de Canon G7X Mark II (beter voor foto's dan video). En ja tripods en selfiestick zijn wel handig onderweg. Zie voor meer inspiratie deze video:
Enkel smartphone (Samsung S22Ultra) met 4 camera's vooraan (waaronder een optische 10x). Versatiel genoeg. Kwaliteit van de foto's is hoog genoeg voor mij. Geen selfie-stick/tripod (eerder op reis geprobeerd, maar nauwelijks gebruikt). Filmpjes, daar begin ik niet aan (cfr. Jurr), maar ik waardeer wel de filmpjes van anderen :-).
Ik tracht mijn electronica te beperken, dus mijn smartphone is mijn alleskunner op reis (fotografie, navigatie, banking, hotelreservatie, mails, zaklamp, televisie, vertaalapparaat, weersvoorspeller,... en dat voor een goeie 220 gram). Ter compensatie heb ik wel een oude (lichtere) reservesmartphone mee mocht er iets mislopen.

En ja, stoppen om iets te fotograferen tijdens het rijden is niet altijd makkelijk. Op dat moment vraag ik me dan af: "wil ik me dit later herinneren?". Als het antwoord "ja" is, stop ik en neem ik een foto.
Altijd gopro 360 gebruikt en nu de mobiel en een mini4pro drone.
Er zijn legio landen en gebieden waar het gebruik van drones (of zelfs het in bezit hebben) verboden, dan wel aan strikte regels gebonden zijn.
Hoe gaan de drone-filmers/fotograven onder ons hier eigenlijk mee om?
Haal je informatie van het internet? Is een drone softwarematig (geo-block) beperkt? Geef je het aan bij de grens?
Wereldfietser zullen hier toch wel tegenaan lopen (fietsen). Ik zelf neem alleen maar een camera en een smartphone mee.

Groet,
Tom.
Dank allen voor de tips. Het is een DJI Osmo Action cam 4 geworden is nu te koop voor een relatief mooie prijs met een stapel accu's. Heb er een houder bij genomen voor op de fiets :)
Ik gebruik een kleine systeemcamera van Panasonic, de GX9. Fijne camera, goede kwaliteit foto's (en filmpjes). Deze draag ik altijd bij mij in een Osprey heuptas, waar ook mijn andere belangrijke spullen in zitten. Deze kan ik makkelijk pakken tijdens het fietsen.

Ik vind het ook niet fijn om vaak te stoppen tijdens het fietsen, ik merk dat de hoeveelheid foto's die ik maak tijdens het fietsen aanzienlijk lager is dan tijdens het wandelen. Wel ben ik kieskeuriger van wat ik op de foto zet, en dat scheelt uiteindelijk ook weer uitzoekwerk.

Er was een tijd dat ik een DSLR meesleepte, maar die vond ik toch iets te groot+zwaar :oops:
Tom vds schreef: Er zijn legio landen en gebieden waar het gebruik van drones (of zelfs het in bezit hebben) verboden, dan wel aan strikte regels gebonden zijn.
Hoe gaan de drone-filmers/fotograven onder ons hier eigenlijk mee om?
Haal je informatie van het internet? Is een drone softwarematig (geo-block) beperkt? Geef je het aan bij de grens?
Wereldfietser zullen hier toch wel tegenaan lopen (fietsen). Ik zelf neem alleen maar een camera en een smartphone mee.

Groet,
Tom.
Drone heb ik niet dus daar geen ervaring mee. Wel met fotograferen an sich, en zelfs daarvoor gelden in sommige landen als stricte regels. Zo is het bijna overal sowieso een slecht idee militaire objecten te fotograferen, of zelfs maar politieauto's/agenten. Soms gaat dit nog veel verder tot het al wat vagere 'openbare gebouwen' etc. Dit zoek ik dus gewoon van te voren op, is doorgaans gewoon te vinden via google.
Pfiets schreef:
vr 08 aug, 2025 00:20
Het is een DJI Osmo Action cam 4 geworden..
Een hele goede keuze, ga je heel plezier aan/mee beleven! :D

Met welk videobewerkingsprogramma ga je de vele video's bewerken? DaVinci (gratis)?
Pfiets schreef:
di 29 jul, 2025 23:46
Zelf heb ik best wel een hekel aan onnodig stoppen en dan maak je dus eigenlijk te weinig foto's. Ik wil dat een beetje ondervangen door bijvoorbeeld een GoPro (of zoiets) op de fiets te monteren en dan af en toe aan te zetten. Maar ja of dat nu dé oplossing is?
Een leuke foto maken kost tijd, soms veel tijd. Voor filmen geldt naar mijn idee hetzelfde, misschien nog wel in sterkere mate. Dus een GoPro (of ander device) zal het euvel niet oplossen.
Ik mijn optiek is serieus fotograferen / filmen onderweg echt een activiteit die materialen vereist, kennis, tijd, inzet, uitzoeken/monteren achteraf etc.

Al komt een GoPro wel met een app die automatisch de hoogtepunten uit je beeldmateriaal detecteert en daar een vlotte montage van kan maken.


Maar de vraag is volgens mij vooral of je zin hebt om er op fietsreis zo'n extra activiteit bij te hebben :wink:
Sportivo Stelbent schreef:
vr 08 aug, 2025 08:03
Pfiets schreef:
vr 08 aug, 2025 00:20
Het is een DJI Osmo Action cam 4 geworden..
Een hele goede keuze, ga je heel plezier aan/mee beleven! :D

Met welk videobewerkingsprogramma ga je de vele video's bewerken? DaVinci (gratis)?
Vandaag gedaan. Nieuw programma voor mij, dus dat kost dan nog wel even wat tijd om goed te begrijpen. Maar vooral denk ook nog wel hoe ga ik een leuk filmpje maken van het materiaal wat ik heb. Je kan ook nog wat doen met Garmin data blijkbaar, maar dat moet ik nog uitzoeken.

Ik heb een mount voor op het stuur en het is dus camera erin plaatsen en aanzetten als je denkt dat het mooi is. Werkte best goed om de DJI Action 4 aan te zetten voor beklimmingen, afdalingen en even snel erbij pakken als ik een mooie plek zag om een filmpje te maken.
Filmen en foto's maken tijdens het fietsen doe ik met mijn gsm. Dan bedoel ik dus echt tijdens het fietsen zonder te stoppen.

Als we stil staan of echt een mooi fotomoment tegenkomen dan pak ik mijn Sony a6600 met de sigma 18-55 f2.8 lens erop. Compact toestel waar je ook professioneel mee kunt werken.

Tijdens het fietsen filmen gaat goed als het maar niet te pittig is. Berg op lukt wel maar lastiger. Berg af riskeer ik het niet. Je weet maar nooit wat er onderweg kan gebeuren. een noodstop met 1 hand aan het stuur is toch af te raden volgens mij.

Het hangt een beetje af van wat je wilt doen. voor mijzelf zou ik een gopro op mijn stuur niet handig vinden. Die filmt ook enkel recht vooruit of waar je hem dan ook op zou richten. Persoonlijk zou ik eerder voor een 360 graden camera gaan op een stop gemonteerd op de bagagedrager. Of misschien van die kleine gimbals met ingebouwde camera's zoals een DJI Osmo. Zeer compact en je helpt altijd stabiel beeld. Past denk ik ook perfect in je stuurtasje. Of zelfs in je jaszak. Ik denk dat je zoiets ook wel op je stuur kunt monteren met een quick release systeem waardoor je hem makkelijk en snel van je stuur kunt halen en terug plaatsen. En veel breeder inzetbaar dan een "simpele" gopro.

Er zijn natuurlijk heel veel mogelijkheden om onderweg wat kiekjes te maken. :lol:
Shrek schreef:
zo 31 aug, 2025 21:55
Maar de vraag is volgens mij vooral of je zin hebt om er op fietsreis zo'n extra activiteit bij te hebben :wink:
Voor mij is het een "micro pauze". Daarbij maak ik dan niet alleen een foto maar laat ook even de omgeving tot mijn doordringen, of neem meteen ook een slok water of hap brood. Als ik onderweg veel foto's maak, dus vaak stop, laat ik een grote pauze er meestal bij inschieten.
Het fatsoenlijk monteren van filmpjes is enorm tijdrovend. Ik heb nog massas bestandjes van GoPro beelden waar ik niet aan toe kom om te bewerken.
Iets maken dat je gaat delen is fraai (zie Avontuur(tje)) maar vergt heel veel tijd en materiaal.
Als het alleen voor jezelf is, kan het anders zijn en hoef je je eisen mogelijk niet zo hoog te leggen.

Het toestel dat je gebruikt is het beste. Voor mij is dat nu de telefoon.
Shorttrack schreef:
zo 31 aug, 2025 23:02
Filmen en foto's maken tijdens het fietsen doe ik met mijn gsm. Dan bedoel ik dus echt tijdens het fietsen zonder te stoppen.

Bedenk je wel dat dit in de meeste landen niet is toegestaan. Bijvoorbeeld in België zijn de boetes voor gsm in de hand even hoog of je nu op de fiets zit of in de auto.

In Nederland is de boete op de fiets een heel stuk lager dan in de auto maar gelijk aan de boete in België :wink:
Doet me denken aan de in het zwart geklede op fatbikes rondrijdende types. Ook zij rijden vaak met één hand aan de mobiel (en de ander aan het stuur). Ze komen op mij niet over als goed oplettende verkeersdeelnemers.

Zonder gekheid: met je mobiel (of camera) in de hand filmen tijdens het fietsen kan gevaarlijk zijn, voor jezelf en anderen.
Grandonneur schreef:
ma 01 sep, 2025 09:32
Shorttrack schreef:
zo 31 aug, 2025 23:02
Filmen en foto's maken tijdens het fietsen doe ik met mijn gsm. Dan bedoel ik dus echt tijdens het fietsen zonder te stoppen.

Bedenk je wel dat dit in de meeste landen niet is toegestaan. Bijvoorbeeld in België zijn de boetes voor gsm in de hand even hoog of je nu op de fiets zit of in de auto.

In Nederland is de boete op de fiets een heel stuk lager dan in de auto maar gelijk aan de boete in België :wink:
Dat besef ik zeker. Op een drukke baan film ik ook niet. Enkel op rustige fietspaden of afgelegen stukken. Naast mijn eigen veiligheid moet ik ook mijn (soms) fietsende dochter in de gaten houden.
Nog even een kleine opmerking over een gopro. (sorry ik weet dat je al iets gelijkaardigs gekocht heb). Een gopro (actioncam) is eigenlijk zeer beperkt in zijn functies. Zoals de naam al zegt is het een actioncam. Online zie je fantastisch geweldige actie filmpjes als voorbeeld van wat je met zo'n actioncam kunt doen. Maar als al die actie weg valt valt in mijn ogen de functie van zo'n actioncam ook redelijk weg.
De brede hoek van filmen zorgt ervoor dat je weinig details kunt filmen. Zoomen is al geen optie (wat niet perse nodig is). Maar altijd in zo'n brede hoek filmen wordt je na een tijdje ook wat simpel van. Ik heb er zelf ervaring mee omdat ik afgestuurd ben als cameraman.

Wat ik wel zou aanraden is om ook een harnas te kopen of een adapter om hem op je borst of helm te kunnen bevestigen. Dan komt de actioncam ook wat meer tot zijn recht. Zeker bij de afdalingen of de wat uitdagendere stukken is het ineens een stuk leuker om naar te kijken als je je eigen bewegingen Kunt zien van je armen en fiets.
Als je hem op je helm monteert kun je ook wat rondkijken en zelfs je medefietsers filmen.