Additionally, paste this code immediately after the opening tag: Op DEET5: Fietsverslag Isaan - Langsheen de Mekong - Pagina 2 - Forum Wereldfietser

Op DEET5: Fietsverslag Isaan - Langsheen de Mekong

...
20251208_081914.jpg
Een klein meisje in schooluniform duikt op verschillende plaatsen op.
20251208_082310.jpg
Ze heeft wel wat last van stemmingswisselingen.
20251208_083447.jpg
20251208_083042.jpg
Een zicht op het leven in Mukdahan.
20251208_083010.jpg
Deze artiest had wat minder ervaring maar is er toch helemaal voor gegaan.
...
20251208_083158.jpg
Een prei die een touwtrekwedstrijd arbitreert tussen een ploeg witte en Chinese kolen. Je moet toch al heel wat paddo's gegeten hebben om op dit surrealistisch idee te komen. Artistieke uitwerking is top.
20251208_083353.jpg
Dit is een van mijn favorieten. Een poesje dat een stomende pot soep opent. Het lijkt geen klassieke spraycan-techniek te zijn. De dynamiek in de damp is zo oosters. Ik moet zelfs even denken aan de tsunami van Hokusai.
20251208_083438.jpg
Mijn timing is bijna perfect: iets voor 9 kom ik aan bij de fietsenwinkel. Ik zie dat het rolluik nog half gesloten is. Ik wacht even af tot klokslag negen, maar er komt letterlijk geen beweging in de zaak. Ik kruip onder het luik door en roep ‘hellooo’. Een dame in pijama geeft me vanuit de verte een knik en doet teken naar haar man om me te komen helpen. Dankzij mijn vertaal-app kan ik hem diets maken dat ik een gebroken spaak heb. Hij knikt en roept zijn zoon, die blijkbaar nog maar net wakker is (of nog lag te slapen) en zich eerst nog even moet opfrissen. Ondertussen klapt de vriendelijke oude man een vouwstoel voor me open en bied me een flesje water aan. Zoonlief komt nog een beetje slaapdronken de winkel ingestapt, maar begint onmiddellijk aan mijn fiets te werken. Terwijl ik met de oude man een babbeltje doe via mijn vertaal-app fietst er een oud schriel mannetje voorbij, helemaal gehuld in lycra, zittend op een mountain bike met twee achteruitkijkspiegels op het stuur. Mijn conversatiepartner maakt met een gulle lach een stopgebaar – ze kennen elkaar. Het oude mannetje zwaait hartelijk terug met een lach waarin enkele tanden ontbreken. Hij krijgt ook een vouwstoel en watertje aangeboden. Vertaalappsgewijs begin ik ook met hem een gesprek. Wanneer ik vertel dat ik plan noordwaarts te rijden naar Nakhon Phanom lacht hij en zegt hij dat hij me het eerste eindje zal gidsen. Dat vind ik heel sympathiek en ik neem zijn aanbod aan. Ondertussen is de spaak snel en perfect gemaakt voor het beschamend laag bedrag van 150 bath (4 euro). Ik rond het af naar 200 bath. Na een groepsfoto vertrekken we en ik volg gedwee de oude local. Hij neemt exact dezelfde route als wat ik van tevoren had uitgestippeld. Ik geniet nog eens van het zicht op de Mekong alvorens de baan weer landinwaarts gaat. Ik besef dat ik bij het accepteren van het aanbod van mijn nieuwe gids geen rekening had gehouden met zijn kruissnelheid. Die bedraagt een vlotte 14 km/u (terwijl de mijne normaal ongeveer het dubbele is). Zo zal ik natuurlijk nooit Nakhon Phanom bij daglicht halen. Ik blijf hem nog een hele tijd volgen, maar begin ondertussen toch diplomatische manieren te bedenken om hem te bedanken voor het gidswerk. Alsof hij mijn gedachten kan gelezen stopt hij plots met een brede glimlach en zegt dat hij nu naar huis zal rijden. Hij nodigt me nog uit naar zijn huis, wat ik zeer apprecieer maar toch beleefd afsla. De roep naar Nakhon Phanom is sterker. Het is ondertussen tegen elven en ik heb nog meer dan 100 kilometer te gaan. Wat volgt is een lekkere race noordwaarts met enkel een korte fotostop halverwege bij het lokaal hooggewaardeerd heiligdom Wat Phra That Phanom en bij de Mekongoevers in That Phanom. Tegen vier bereik ik mijn einddoel, Nakhon Phanom, waar ik een mooi huisje boek bij Siri House.
20251208_090629.jpg
Blue baby bij de dokter.
20251208_100017.jpg
Een trage start langs de boardwalk (mijn gids met rood rugzakje rijdt voor me)
...
20251208_125954.jpg
Wat Phra That Phanom - een van de belangrijkste heiligdommen in Thailand.
20251208_130653.jpg
Een boot manouvreert in een zijarm van de Mekong. Even later meert hij aan aan het zand-eiland in de rivier.
20251208_131139.jpg
Een merkwaardig beeld - het lijkt op een ouroboros, maar die komt uit de Egyptische en Europese cultuur.
20251208_132605.jpg
Langs de Mekongoevers worden de kandidaten voor de volgende touwtrekwedstrijd gegroeid.
Ik vond Mukdahan een heel leuk stadje (beetje laid-back, goeie vibe) en bij Nakhon Phanom heb ik dat zelfs nog meer. De boardwalk langs de Mekong nodigt uit tot een heel relaxte avondwandeling – ik passeer het rad, het grote zevenkoppige Naga-standbeeld (de echte landmark van de stad), en vele indrukwekkende tempels. Ik heb geluk want nabij de Naga is er een offerfeest aan de gang met een traditioneel danskoppel, gekleed in geel-gouden geornamenteerde kostuums. Ze dansen vloeiend, zacht-ritmisch op de Thaise traditionele muziek, met fluwelen danspasjes, achterwaarts gestrekte vingers en een brede glimlach. Betoverend. Hun publiek bestaat (behalve ik) enkel uit Thai.
...
20251208_185802.jpg
Nakhon Phanom by night. Een heerlijk assortiment aan tempels.
20251208_190155.jpg
20251208_191354.jpg
Het Naga-standbeeld - de zevenkoppige slang.
20251208_194520.jpg
Thaise traditionele dans. Gekristalliseerde elegantie.
Dag 5 | 9 dec | Nakhon Phanom – Ban Phaeng | 102.07 km | 23.65 km/u

Mijn tocht gaat vandaag verder noordwestwaarts. Ik verlaat Nakhon Phanom onder een stralende ochtendzon en fiets zorgenloos op het groene fietspad langsheen de oevers van de Mekong. Aan de overzijde zie ik de grillige Laotiaanse karstrotsen in de nevel liggen. Nog meer dan Mukdahan geeft Nakhon Phanom me een goed gevoel. Hier ben ik graag. Net voor het verlaten van de stad kom ik nog een Sint-Annakerk tegen. Kerken zijn schaars in Thailand en mijn dorp in België is toevallig een Sint-Anna bedevaartsoord. Wanneer ik naar het Thaise Sint-Annabeeld kijk wordt ik een beetje terug naar huis gekatapulteerd – een merkwaardig gevoel.
20251209_083144.jpg
De nagafontein in de ochtend. De twee Thai nemen geen douche, dat is maar gezichtsbedrog. Ik moet wel toegeven dat ik heb gewacht om af te drukken tot ze op de juiste plaats stonden.:-)
20251209_083816.jpg
Een lichtjestunnel voor voetgangers en fietsers - helaas niet in werking gisteravond.
20251209_084931.jpg
Het mooie fietspad dat me uit Nakhon Phanom leidt.
...
Lange rechte banen met brede zijstrook nodigen me uit lekker hersenloos door te trappen. Al gauw zie ik langs de kant van de weg de eerste dino’s uit het struikgewas tevoorschijn komen. Zowat elke halve kilometer staat er eentje langs de wegkant opgesteld. Ach ja, dit moet een aankondiging zijn van het dinosaur footprint museum. Ik herinner me mijn Google zoektocht naar ‘things to do’ in deze buurt. Enkele jaren geleden zijn bij de voorbereidende werken van een bouwproject rotslagen gevonden met honderden voetafdrukken van dino’s en krokodillen. De werken werden stilgelegd en de overheid heeft de grond beschermd en een nieuwe bestemming gegeven: het dinosaur footprint museum. Als fossielenjager tijdens mijn kindertijd maakt dit me wel nieuwsgierig. Ik beslis een kijkje te gaan nemen. Het domein lijkt verlaten. Terwijl ik mijn fiets parkeer naast het huisje op het domein komt een oude man naar buiten. Ik vraag of het museum open is en hij knikt – het blijkt de conservator te zijn. Bij het tekenen van gastenboek krijg ik plots medelijden met hem: de laatste gast was hier drie dagen geleden; die daarvoor meer dan een week terug. Ik hoop dat die man geen bore-out krijgt of heeft. In het huisje staan een hele reeks educatieve posters opgesteld en ik krijg uiteraard een persoonlijke rondleiding. De man spreekt geen Engels en alle posters zijn in het Thais opgesteld. Ik neem mijn smartphone en begin de eerste poster te lezen met Google Translate. Om mijn interesse te tonen maak ik af en toe een ‘aaaa’ en ‘oooooh’ met de bijhorende goedkeurende gelaatsuitdrukking. Dat mist zijn effect niet. De man begeleidt me van poster tot poster. Ik lees ze a-lle-maal, van A tot Z. Het zijn er veel. Maar eerlijkheid gebied me te zeggen dat het echt wel interessant en verduidelijkend is. Ik meen te mogen beweren dat ik nu wel wat expertise in huis heb inzake dinosauruspootafdrukken. Tijd voor het echte werk: de man leidt me naar een rotsformatie onder een beschermend koepeldak. Hij blijft bij een pootafdruk staan en wijst. Waarop ik een goedkeurende onder-de-druk-zijnde ‘oooh’ laat horen. Dit werkt aanmoedigend, want hij wijst me werkelijk elke pootafdruk aan en wacht op mijn ‘oooh’ bevestiging. Het is een lange rotsformatie – maar ik ben blij dat ik het heb gezien. Ik klim op mijn fiets en de man zwaait me glimlachend uit. Hij kan alvast weer enkele dagen bekomen tot de volgende bezoeker langskomt.
20251209_113409.jpg
Wat ruist er door het struikgewas? Opgelet voor overstekende dinosauriers!
20251209_120328.jpg
De dino's hebben een goede indruk op mij achtergelaten (pun intended).
20251209_121131.jpg
De hele dinosauruspromenade is overdekt om erosie tegen te gaan.
Mijn slaapplaats voor deze avond ligt vast. Niet zozeer omdat ik al op voorhand iets heb geboekt, maar tijdens mijn digitale voorbereiding vond ik op Google Maps ‘JB Resort’ in Ban Phaeng. Dit verblijf heeft een terras met zicht op de rijstvelden die ’s nachts vol vuurvliegjes zitten. Een feeëriek schouwspel. Ik ben er me van bewust dat het huidig droog seizoen niet optimaal is om die flikkerbeestjes te zien, maar ik zou er toch wel een paar moeten kunnen vinden. De avond in JB resort blijkt geen groot succes: de weg ernaartoe ligt helemaal opengebroken, het restaurant van het resort is dicht (dat wordt dus Seven Eleven food), de zonsondergang die ik plan mee te nemen op het terras mis ik door een kleine inschattingsfout, en van de vuurvliegjes is er geen spoor te bekennen. Slapen dan maar.
20251209_161021.jpg
JB resort - observation deck. De zon die ik niet heb zien onder gaan en de rijstvelden zonder vuurvliegjes. :-(